Sicilija

” Poznajes li zemlju,
gdjeno limun cvate
U tamnom liscu narance se zlate,
Sa plavog neba laki vjetric piri,
Sumori lovor, mirta uz njeg miri,
Da li znas?
O poci s tobom tamo. tamo ljubavi moja
Zelja mi je samo.”


Napisao veliki Gete zaljubljen u Siciliju i Italiju, a prepevao Dobrica Cesaric.

Sicilija “Kraljica svih ostrva, Sicilija je kljuc za sve:” Gete
Sicilijom su vladale, prosle i ostavile veliki uticaj i trag mnoge kulture od Antickih Grka, Starih Rimljana, Vizantijci, Spanci, arapski i normanski narodi. Tako da je ovo ostrvo dobilo mnogo u svoje nasledje, harmoniju raznih kultura i tradicija vidljivo i danas.Mesto koje je sustina mediteranskog sarma, kulture i opustenosti zacinjeno mudroscu i posebnoscu njegovih stanovnika.
Veliki broj mitova i legendi je vezano za Siciliju, a meni je posebno draga ona o tri ninfe koje su i simbol na grbu Sicilije.Legenda kaze da su tri bozanske ninfe plesale i letele sirom planete, zaustavljale su se tamo gde je priroda bila najlepsa i najdarezljivija i sa sobom odnosile najlepse od nje. Jednog dana, stigle su u predeo koji ih je potpuno ocarao. Njihov ples je postao jos lepsi i resise da sva blaga koja su sakupile lutajuci svetom, bas na ovom mestu spuste u more. More zablista, pojavi se duga, a iz njega izroni predivno, mirisno,sareno ostrvo koje nastade u tom plesu i trouglu strasti. Ipak ne mogu a da ne pomenem i ovu kada je Bog sestog dana zavrsio sa stvaranjem sveta, zadivljen svojim delom uzeo je zemlju u ruke i poljubio je. Bas na tom mestu gde je spustio svoje usne nastala je Sicilija.
Carobna i misticna tako sam je i ja dozivela, puna prirodnih lepota, istorijskih spomenika, prelepih plaza i kristalno cistog mora.Boje i mirisi koji su mi se zauvek urezali u secanje. Ljubazni domacini otvorenog srca, sirokog osmeha i uvek darezljivi i predusretljivi.

Kud god da krenete prati vas Etna, dobrocudni vulkan koji stalno radi. Erupcije su stalni prizori koje vas ocaraju, narocito nocu kada svetli crvena lava. Velicanstven i tih.

SIRAKUZA, grad star 2700.godina.Grad bogatog kulturnog i istorijskog nasledja.Posetile smo Katedralu sagradjenu na temeljima grckog hrama posvecenog boginji Atini. Grcko pozoriste, uklesano u stenu, Rimski amfiteatar, treci po velicini u Italiji, takodje uklesan u steni. Dionisovo uvo – pecina u obliku uha, duboka 65 i siroka 11 metara, i tavanicom od 10 metara, sa toliko jakom akustikom gde se zvuk pojacava i do 16 puta ( proverile smo). Predivna tvrdjava Castello Manlace, jedan od simbola Sirakuze. Apolonov hram iz 6.veka p.n.e., ostaci Minervinog hrama, Arheoloski muzej i pile makijato kod fontane Aretuze i uzivale u prijatnoj hladovini gledajuci prolaznike.

Katanija, je drugi po velicini grad na Siciliji. Prelep grad sirokih ulica i bulevara.U Kataniji se nalazi najveca crkva na Siciliji – crkva Sv. Nikole. Gradsko jezgro je pod zastitom UNESKO-a. Na grbu ovog grada je mali patuljasti slon, koji ih jos jedini podseca na legendu ili mozda istinu da je Sicilija odvojeni deo kopna Afrike, koje je more odvojilo.

Dardini Naksos, je grad u podnozju Taormine, poznat po prelepoj atmosferi, zabavi, grad u kom se oseti i Grcki duh, narocito kada su feste.Prelepe i razlicite plaze dominiraju ovim delom Sicilije. Uz puteve i na obroncima svuda se vide ogromne kolicine kaktusa. Sicilijanci ih zovu- indijanska smokva.

Sledece odrediste Milazzo, lucki grad iz kog smo otisle na izlet na Lipare i Stromboli velicanstveni vulkan koji svaki cas izbaci malo dima, vulkan je aktivan i zauzima celinu ostrva, na ostrvu zivi oko 1000 stanovnika. Ukrcale smo se i avantura je pocela. Nismo shvatile zasto su nam stalno nudili kese, ali vec nakon izlaska na otvoreno more sve nam je postalo jasno. Shvatismo zasto su ovu skupinu ostrva nazvali Eolska ostrva i zasto su nam nudili kese. Prema legendi ova ostrva su bila dom grckog boga vetra Eola.

Na ovim ostrvima imali smo razne aktivnosti od obilaska, kupanja, suncanja, mazanja blatom i voznja oko Strombolija.

TAORMINA, elegantna lepotica, nestvarna, prelepa, jednostavno mora da se dozivi. Sam dolazak i penjanje do nje izmedju planina i mora krivudavom cestom kao serpentina i nestvaran pogled sa visine na more oduzima dah. Ulazak i izlazak iz ovog prelepog grada krase dva stara arka (lukovi). Sve to sam dozivela kao ulazak u neki drugi paralelni svet, tako lep i nestvaran. Ubrzo sam shvatila zasto je ocarala mnoge velikane umetnosti kao sto su Oskar Wilde, Richard Wagner, Gete koji se i dan danas citira i zbog cijih reci mnogi zele posetiti ovu lepoticu.Nice je upravo u Taormini objasnio ” Kako je govorio Zaratustra”. A ja sam je ponela negde duboko u dusi i sigurno je nikada necu moci opisati kao oni.

Grcko pozoriste, 2 vek p.n.e. sagradjeno na steni iznad mora. u kom se i dan danas odrzavaju koncerti i predstave.

.Kastelmolo, visoko iznad Taormine, na brdu nalazi se ovo malo prelepo selo. Ovde postoji kafic u kom je Gete sedeo i zapisivao svoje misli. U kastelmolu, mozete probati i kupiti vino di mandorla, vino od badema orginalno i prelepo, sluzi se rashladjeno sa kriskom limete. Na samoj tvrdjavi upoznali smo ljude koji se bave sokolarstvom i zive od toga. Najveci dozivljaj je bio povratak u Taorminu, pesice kroz ove strme i uske ulice.
Ispod Taormine nalazi se Izola Bela, prelepo malo ostrvo povezano putem kroz more do obale. Okruzeno je prelepim plazama, a na ovom brdu je jedna prelepa kuca, skoro dvorac koji treba da se vidi. Do ovog malog ostrva se stize zicarom.

PALERMO, grad nestvarne lepote. Grad koji me je osvjio toliko da sam mastala da se preselim da zivim u njemu. Grad haosa sabracaja i smirenosti njegovih stanovnika. Susret starog i novog, pun razlicitosti. U ovom gradu mozete u centru grada da jedete za nekoliko eura, takodje da jedete kao kralj na pijaci Ballaro i uvece bez stiklica i fensi garderobe, u leprsavim stvarima da uzivate u nocnom provodu na raznim mestima, a o shoppingu da i ne pricam, sta sve moze da se kupi za malo novca.

Znamenitosti Palerma koje treba posetiti su ; Palazzo dei Normani u kojoj se nalazi kraljevska kapela, Cappella Palatina, Kapucinska kripta, Katedrala Uznesenja Svete Device Marije, fontana Pretorija, palata Zisa, teatro Massimo.

Hrana i vino na Siciliji su posebnog ukusa i mirisa. Mozda zato sto je spremaju sa mogo ljubavi i uvek svezu.

Dionis ( Bahus- Rimski bog vina ), putujuci Sicilijom, naisao je na cudnu biljku, koja je postala njegov simbol, a njene ukusne plodove pretvorio u bozanski i ljubavni napitak za sva vremena.

Nadaleko poznato vino Marsala, Moscato di Panelleria, Nero d’Avola, Korvo Kolomba Platino. Sicilija je vise od 2500 godina mediteranski centar proizvodnje vina.

Hrana je posebna prica- arancini kao obaveza, cannolle, kasato, cokoladne bonbone od badema toroncine i mnogo, mnogo toga…Osvezavajuca poslastica Granita, jela od tune i sabljarke …

Sicilija ostavlja tako snazan utisak na dusi, kada sam odlazila znala sam da cu se ponovo vratiti. Ukusi i mirisi i duh Sicilije ostaje zauvek.

Mozda su Italijani u pravu kada kazu : “Kada vidite Siciliju videli ste ceo svet”.

Please follow and like us:
FACEBOOK